Wiele starych domów wymaga docieplenia - jak należy to zrobić

Wiele starych domów wymaga docieplenia – jak należy to zrobić?

Pamiętajmy o tym, że obecnie wymaga docieplenia wiele domów, które kiedyś były docieplone od zewnątrz. W jaki sposób możemy przygotować się do docieplania domu i na co należy zwracać uwagę? Na wstępie trzeba powiedzieć, że zamiast ocieplać stary dom w ciemno, lepiej zrobić odkrywkę i dowiedzieć się, jaki materiał termoizolacyjny zastosowano, jakiej jest grubości i jak się trzyma podłoża.

Praktycznie od nie tak dawna, a mianowicie od lat 90-tych, ściany domu ocieplane są od zewnątrz. Bowiem wcześniej przede wszystkim budowano mury trójwarstwowe, z pustką powietrzną między warstwą nośną muru a jego warstwą elewacyjną. Według myśli (filozofii) dawnych przepisów wystarczyła izolacja z wełny lub styropianu grubości 5 cm.

Natomiast w obecnych czasach jest to niewystarczające działanie, żeby móc skutecznie ograniczyć straty ciepła z ogrzewanych wnętrz, a dodatkowo stare elewacje proszą się o wymianę. I dochodzimy w efekcie do zawsze pojawiającego się dylematu (rozterki): czy usuwać starą warstwę ocieplenia i izolować ją od podstaw czy wystarczy tylko dołożyć dodatkową warstwę ocieplenia. Musimy się zmierzyć z tymi pytaniami, a odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Od czego to wszystko tak w zasadzie zależy? Należy wiedzieć, że wszystko zależy od tego, co jest pod tynkiem i jak dobrze stare ocieplenie trzyma się muru.

Aby to stwierdzić, wykonawcy muszą zrobić tak zwaną odkrywkę. Wspomnieliśmy o niej na wstępie, ale na czym polega? Polega ona na wycięciu fragmentu ocieplenia i wymiarach około 1×1 cm. Takie działanie pozwoli nam zorientować się, czym ocieplono dom, w jakim stanie jest stara termoizolacja i jak była przymocowana do muru oraz sprawdzić, czy sam mur jest w dobrym stanie – zachowuje powierzchniową nośność, nie jest zagrzybiony lub zawilgocony. Należy wiedzieć, że jeśli ocieplenie przymocowano solidnie (możemy to ewentualnie poprawić, dodatkowo je kołkując), da się bezpiecznie przymocować kolejną warstwę (dodatkowa warstwa ocieplenia nie może być montowana tylko na klej). Jeżeli stara izolacja nie jest wystarczająco nośna, wówczas musimy usunąć ją w całości i zacząć ocieplanie od gołych murów.

Trzeba wiedzieć, że płyty styropianu lub wełny przykleja się do zagruntowanego tynku (pomalowanego gruntem ograniczającym chłonność lub poprawiającym przyczepność – zależnie od rodzaju podłoża). Kołki będą tym razem konieczne na całej powierzchni ścian oraz bez względu na to, czy użyjemy styropianu, czy wełny. Muszą być one na tyle długie by przeszły przez obie warstwy izolacji i zakotwiły się w murze na wymaganą głębokość minimum 5 cm (kołków nie powinno być mniej niż 6 sztuk/m2: cztery kołki w narożnikach, reszta w środkowej części płyty; więcej kołków wymagają naroża ścian oraz obszar wzdłuż okapu i pas nad cokołem).

Pamiętajmy o tym, że dalej powinno się postępować zgodnie z zaleceniami systemu ETICS. Na koniec na warstwie zbrojonej układa się tynk. Ponadto pamiętajmy też o istotnym elemencie jaki są okna – po dołożeniu ocieplenia otwory okienne staną się głębsze. Będą również niższe i węższe, ponieważ będziemy docieplać także glify, dodając tam dodatkową warstwę ocieplenia o grubości minimum 2 cm. Na zwężenie otworu nic nie poradzimy, zresztą może to być nawet korzystne. Lepiej otulona rama to mniejszy mostek termiczny wokół okna. Możemy też wymontować okna, aby przed dokładaniem ocieplenia zamocować je w jego warstwie, wykorzystując nowoczesne metody umożliwiające oparcie ościeżnic poza murem. Dobrze bowiem, kiedy ona są jak najbliżej termoizolacji. Zmniejsza się wówczas ucieczka ciepła przez mostek termiczny wokół ościeżnicy.

Podsumowując trzeba powiedzieć, że w takim rozwiązaniu oszczędzamy nieco na koszcie materiału termoizolacyjnego, bowiem kupujemy cieńsze, a więc i tańsze płyty. Pozostaje nam także mniej śmieci, gdyż demontujemy nie cały system, lecz tylko jego część. Taniej też będzie, jeśli wybierzemy system ze styropianem, zwłaszcza że i tak prawie na pewno dom jest ocieplony tym samym materiałem (stare budynki rzadko były ocieplane wełną).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *