Rodzaje farb elewacyjnych na rynku budowlanym

Rodzaje farb elewacyjnych na rynku budowlanym

Należy wiedzieć, że farby elewacyjne generalnie dzieli się ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa. Obecnie najbardziej pożądane są farby organiczne, które zawierają syntetyczne żywice polimerowe – akrylowe i silikonowe (oraz ich mieszanki – farby silikonowo-akrylowe). Natomiast o wiele mniej powszechne są farby nieorganiczne – silikatowe (krzemianowe) oraz wapienne. Pamiętajmy też, że dobrym (ekonomicznym) wariantem dla oszczędzających jest farba akrylowa. Oto rodzaje farb elewacyjnych:

Farby elewacyjne silikatowe

Silikatowe – należy wiedzieć, że tworzy się je na spoiwie, którym jest krzemian potasu – potasowe szkło wodne (bywają też nazywane farbami krzemianowymi). Jest to substancja nieograniczona o charakterze mineralnym. Część producentów w związku z tym deklaruje, że są naturalne oraz ekologiczne. Szkło wodne wytwarzane jest jednak w dość energochłonnym procesie chemicznym z naturalnej krzemionki i syntetycznego węglanu potasu. Nie tworzą na powierzchni tynku zamkniętej powłoki błonotwórczej, czyli w powłoce nie powstają naprężenia. I dlatego też możemy je nanosić na tynki o niskiej wytrzymałości, ale oczywiście doskonale się nadają również na standardowe podłoża.

Posiadają dużą przyczepność do podłoża, bowiem wchodzą z nim w reakcję chemiczną. Dzięki temu są stosunkowo trwałe. Znakomicie przepuszczają parę wodną oraz dwutlenek węgla, więc są często używane w trakcie remontów obiektów zabytkowych.

Jakie znów mają wady?

Do ich wad należą wysoka chłonność oraz to, że są silnie alkaiczne, czyli posiadają odczyn zasadowy. W trakcie malowania trzeba używać okularów i rękawic ochronnych. Należy też osłonić folią parapety, szyby i elementy metalowe, bo w razie pochlapania, o ile się ich natychmiast nie wytrze, mogą trwale zmatowieć. Możemy nanosić je na powłoki silikonowe i silikatowe. Pamiętajmy, że nie możemy ich nakładać na ścianę pomalowaną wcześniej farbą organiczną, na przykład akrylową, nawet jeśli jest w dobrym stanie. Warto wiedzieć, że farby silikatowe są nierzadko modyfikowane. Prawie zawsze mają dodatek spoiwa akrylowego, które obniża ich wysoką wodonasiąkliwość oraz zwiększa przyczepność. Istnieją również wersje, które zawierają zole krzemianowe redukujące alkaliczność.

Ten rodzaj far jest najbardziej wrażliwy na czynniki atmosferyczne w trakcie nakładania. Pomalowana powierzchnia może inaczej wyglądać w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia w okresie nakładania i wysychania farby, łącznie z tym, że mogą na niej powstać wykwity i efekt marmurkowatości. Dlatego farby silikatowe trzeba stosować w dniach o zbliżonych warunkach pogodowych.

Farby elewacyjne silikonowe

Silikonowe – należy wiedzieć, że nazywa się je również krzemoorganicznymi lub siloksanowymi, a spoiwem jest żywica silikonowa. Powszechnie uważa się je za najlepsze i najnowocześniejsze. Stanowią dobrą barierę dla wody, a jednocześnie są wysoce paroprzepuszczalne. Ich wielką zaletą są właściwości samooczyszczające – deszcz usuwa osiadłe na elewacji kurz i brud. Ten efekt widać najlepiej na nieosłoniętej, wystawionej na deszcz części elewacji. Natomiast nie możemy się spodziewać widocznych efektów samooczyszczenia pod szerokim okapem albo podbitką.

Warto wiedzieć, że farby silikonowe możemy stosować na podłożach mineralnych (tynki cementowo-wapienne, cementowe, wapienne, cegła, beton i płyty włóknocementowe). Możemy je nakładać praktycznie na każdą starą farbę (oprócz wapiennej), pod warunkiem że dobrze trzyma się podłoża. Rozpiętość cen tych farb jest spora, co wynika z dużych różnic w składzie oraz swobody określania typu farby (na przykład dwie farby silikonowe mogą zawierać 1% lub 20% żywicy silikonowej.

Farba tania będzie posiadać gorsze parametry związane z zawartością silikonu). Możemy się spodziewać, że tania farba silikonowa będzie miała właściwości bardziej zbliżone do farby akrylowej (o której później powiemy) niż do dobrej silikonowej. Możemy je barwić w szerokiej palecie barw, jednak mniejszej niż w przypadku farb aktylowych.

Farby elewacyjne akrylowe

Akrylowe – należy wiedzieć, że nierzadko są uszlachetniane żywicą silikonową, której nawet niewielki dodatek bardzo pozytywnie wpływa na właściwości. Spoiwo w nich zawarte to syntetyczne polimery akrylowe.

Posiadają bardzo dobrą przyczepność do prawidłowo przygotowanego podłoża, względnie niską nasiąkliwość. Nakłada się je na tynki cementowo-wapienne, powierzchnie betonowe lub płyty włóknocementowe. Najlepiej reagują z różnymi pastami pigmentującymi, więc możemy je barwić w najszerszej palecie kolorów. Farb akrylowych nie powinniśmy używać na podłożach silikatowych i wapiennych.

Znasz już 3 różne farby elewacyjne – silikatowe, silikonowe i akrylowe. Zdecyduj, które z nich będą skutecznie chronić Twój dom.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *